اخبار هــوای نــــو

مهـرواره برگزیـدگان سـال هیــأت و تشـکلهای دیـنی جمهوری اسلامی ایران

گره‌هایی از نوجوانان که این طلبه با منبر خود رفع می‌کند

گره‌هایی از نوجوانان که این طلبه با منبر خود رفع می‌کند

برگزیده رشته منبر برای مخاطب نوجوان

به گزارش روابط عمومی مهرواره هوای نو، آدمی وقتی پا در فصل جوانی می‌گذارد، فکرها و دغدغه‌های گوناگونی را در ذهن می‌پروراند، اما معدود جوانانی هستند که رویای تبلیغ و ترویج دین خدا را داشته باشند و تلاش کنند که در این عرصه به خوبی بدرخشند و فعالیت‌های مفیدی را انجام دهند. حجت‌الاسلام شهاب امانت‌چی یکی از جوانانی است که تصمیم گرفت مسیر زندگی خود را در راه رسیدن به خداوند و اهل بیت علیهم السلام پیش ببرد و تبدیل به طلبه‌ای شود که هدفی جز ترویج دین و تبلیغ آن میان نوجوانان و جوانان ندارد و شبانه روز در پی تحقق و به ثمر رسیدن این هدف خویش است. تلاشی که او را در دومین مهرواره «هوای نو» حائز عنوان شایسته تقدیر در رشته «منبر برای مخاطب نوجوان» کرد.

گره‌هایی که به دست یک طلبه باز می‌شود

حجت‌الاسلام شهاب امانت‌چی مردی از تبار بروجرد است، 31 سال پیش پا در دنیا گذاشته است. روزی دیار خود را ترک کرده و راهی شهر مقدس قم می‌شود تا درس طلبگی بیاموزد و در روزگاری که همه ما به دنبال برطرف کردن گیر وگرفتاری‌های خود هستیم، وی شبانه‌روز تلاش می‌کند تا گره‌های کور را از زندگی هم وطنانش باز کند.

او معتقد است که مهم‌ترین مسئله‌ای که باعث شد پا در دنیای طلبگی بگذارد، جریان تبلیغ و ترویج دین است. وی در این باره می‌گوید: «با طیف‌های گوناگون و وسیعی در جامعه ارتباط دارم که بخشی از آنان جوانان و نوجوانان هستند؛ همیشه به دنبال این بودم که بتوانم گره و شبهه‌ای را از ذهن مخاطبان باز کنم. امیدوارم در این مسیر با کمک خداوند ثابت قدم بمانم.»

اول رفاقت بعد آموزش

شاید یکی از دلایل موفقیت این طلبه جوان، شیوۀ متفاوت آموزش و سخنرانی او باشد. وقتی در جمعی برای صحبت حضور پیدا می‌کند، ابتدا سن جمع را می‌سنجد و طبق نیاز مخاطب سخنرانی می‌کند. او دربارۀ این شیوۀ آموزشی خود می‌گوید: «برای آموزش مرثیه‌خوانی و دعا خوانی با نوجوانان بالای 12 سال عمدتاً در مساجد و هیئات سر و کار دارم که جوّی بسیار صمیمی و رفاقتی بین ما حاکم است؛ در این کلاس‌ها عنوان معلم کمتر به چشم می‌خورد و همین دلیلی شده است که بچه‌ها برای شرکت در این کلاس‌های آموزشی بسیار فعال و مشتاق باشند.»

وی معتقد است که این روش تربیتی به ویژه در محیط‌هایی مثل مساجد و تکایا روی کودکان و نوجوانان کمتر از تاثیر هیأت نیست. مهم‌ترین نکتۀ مثبتی هم که در هیأت وجود دارد، ارتباط مستقیم و رو در رو با نوجوانان و جوانان است که سبب می‌شود ما درد و مشکلات آنان را متوجه شویم و با همدلی و همکاری هم آن را برطرف کنیم.

باید با قشر خاکستری ارتباط دلی بر قرار کنیم

متأسفانه امروزه به دلیل نقشۀ تهاجم فرهنگی که دشمن برای کشور و اعتقادات ما کشیده است، هر لحظه محتوایی را تولید می‌کند که نوجوانان و جوانان ما به قشر روحانیت بدبین و بی اعتماد باشند، اما اگر روشی که حجت الاسلام امانت‌چی در نظر دارند را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که با یک سری فعالیت‌ها می‌توان اعتمادسازی کرد و این قشر را از خطر نقشه‌های پلید دشمنان اسلام در امان نگه داشت. حجت الاسلام امانت چی درباره این روش اینگونه توضیح می‌دهد: «ما باید ارتباط قلبی و دلی با این قشر ایجاد کنیم و سعی بر برطرف کردن مشکلات و کم و کاستی‌ها در حد توان و حیطه اختیارات و وظایف خود کنیم.»

برای درک افراد پا درون دنیای آنان بگذارید

حجت الاسلام امانت‌چی توانایی برقرای ارتباط به شیوۀ احسن را با نوجوانان دارند. او دربارۀ روش کاری خود می‌گوید: «ما باید به دنیای نوجوانان ورود کنیم،‌ مانند آنان فکر و رفتار کنیم و ببینیم که چه طرز فکری دارند. بعضی از افراد خودشان را از فضا و حس و حال نوجوانان جدا و دور کردند؛ این روش، کار را به جایی نمی رساند.»

منبع: خبرگزای تسنیم

پایان پیام/