نهاد هیأت

مهـرواره برگزیـدگان سـال هیــأت و تشـکلهای دیـنی جمهوری اسلامی ایران

نهاد هیأت

نهاد هیأت یعنی کارکردها، توانمندی‌ها، برجستگی‌ها، تأثیرات اجتماعی، فکری و فرهنگی، هنری و رسانه‌ای و هر آنچه نسبتی با سایر عوامل اثرگذار در جامعه دارد. نهاد هیأت هم به گروه‌های سنی مخاطب هیأت، به ویژه قشر نوجوان نگاه خاص دارد و هم به زنان و دختران این سرزمین، توجه ویژه و اساسی.
به همین دلیل است که نهاد هیأت در 9 رشته هیأت، هنر و رسانه، هیأت و بانوان، هیأت و نوجوان، آیین برگزاری هیأت، هیأت و قرآن، هیأت، ساختار و تشکیلات، هیأت و اقتصاد، هیأت و خانواده و هیأت و امداد اجتماعی تقسیم کار شده است.

نهاد هیأت

assignment_turned_in

هیأت و آئین برگزاری

ارزش‌گذاری به نحوه برگزاری هیأت

این‌که هیأت چطور راه می‌افتد و پیش می‌رود، مهم است، اما خوراکی که برای مخاطب در هیأت پخت‌وپز می‌شود، از آن بااهمیت‌تر است. داوران این رشته می‌خواهند بدانند هیأت شما چقدر روزآمد و محتوامحور است و برای جزئیات مراسم‌تان چه فکرهایی کرده‌اید.
مثلاً آیا به لایه‌ها و ابعاد سخنرانی مثل بیان احکام شرعی، بحث‌های روز اجتماعی و سیاسی، فضیلت‌های معنوی و... در منبر و زیارت‌نامه‌خوانی و دعای اول مراسم، مدل و شیوه پیش‌منبر و مداحی مفصل آخر جلسه توجه داشته‌اید یا خیر.
همچنین کمّیت‌ها در نقاطی مثل تعداد خادمان، مخاطبان و... و کارهای کِیفی، خلاقانه و متفاوت اهمیت پیدا می‌کند.

assignment_turned_in

هیأت و اقتصاد

تکیه اقتصادی هیأت به درون

این‌که یک هیأت چگونه می‌تواند روی پای خود بایستد و به فرد و ساختاری از نظر اقتصادی وابسته نباشد، مهم‌ترین هدف تأسیس و پیگیری این رشته است. داوران این رشته می‌خواهند بدانند یک هیأت چگونه مخاطبان خود را در فرآیند تامین مالی‌اش دخالت می‌دهد یا برای این هدف، جمع‌سپاری می‌کند.
وقف محصولات زمین کشاورزی، داشتن درآمد از مغازه یا منزل و همچنین سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی سالم و اشتغال‌زا می‌تواند مبنای خوبی برای بررسی عملکرد هیأت‌ها باشد.
روش‌ها و ابتکارهایی که بتواند استقلال اقتصادی هیأت را تضمین کند و در یک کلام، روی پای خود بایستد، در این‌جا اهمیت دارد.

assignment_turned_in

هیأت و بانوان

همه‌چیز باید بانوانه باشد

بسیاری از هیأت‌ها مجموعه‌ای از ایده‌ها و برنامه‌ها را برای داشتن مخاطبی یکدست بانوانه پیگیری می‌کنند. بعضی از آن‌ها تشکیلات دخترانه دارند یا کارهایی می‌کنند که همه آن‌ها نسبت مستقیم با خانم‌ها دارد. چنین هیأتی می‌تواند در این رشته ثبت‌نام کند.
در این فرآیند، همه اجزاء باید بانوانه باشد و به هیأت‌هایی که تشکیلات دخترانه دارند یا فعالیت‌های دوسویه محتوامحور برای زنان، توجه خاص می‌شود.
هیأت‌هایی که خادم، سخنران، مداح، مخاطب و محتوا در خدمت یک هدف است، ارزش تلقی می‌شود. البته داشتن نگاه ویژه بانوانه در هیأت‌های عمومی، مثل محتوا، قالب یا اقدام خاصی برای بانوان هم مهم است.

assignment_turned_in

هیأت و خانواده

همه اعضاء خانواده در هیأت

هیأت با آن بدنه متکثر و پرتعداد و سرمایه عظیم اجتماعی می‌تواند ارزش‌ها و هنجارها را در جامعه جاری کند. همین هیأت می‌تواند در موقعیت یک نهاد اجتماعی خیلی مؤثر، سبک زندگی اصیل ایرانی ـ اسلامی را اشاعه دهد.
هیأت‌های امروز که فرزند زمانه‌شان بوده‌اند به بعضی سرفصل‌های سبک زندگی، مثل ترویج فرزندآوری، تسهیل امر ازدواج، مشاوره خانواده، روش‌های تربیت صحیح فرزندان، تقویت زیربنای خانواده و... توجه خاص و اساسی داشته‌اند.
خلاقیت و نوآوری در جذب حداکثری، استمرارپذیری، الگودهی، تکثیرپذیری طرح و برنامه و چینش این برنامه‌ها برای فعال کردن تمام اعضاء خانواده از ملاک‌های داوری در این رشته است.

assignment_turned_in

هیأت و قرآن

رسیدن به یک منظومه قرآنی

خلاقیت در قالب‌های قرآنی هیأت مثل همخوانی، نمایش ترجمه قرآن به صورت خاص و ارائه کارهای تولیدی و تصویری در حوزه تفسیر قرآن از نکات مورد توجه این رشته است، اما اقدامات تکمیلی و تجمیعی برای رونق مراجعه خادمان و مخاطبان هیات به قرآن، مثلاً در دکور، شعار، مداحی، دیوارنوشت‌ها و سخنرانی‌هایی که از عبارات قرآنی استفاده می‌کنند، مورد توجه داوران این رشته خواهد بود.
برنامه‌ریزی برای دستیابی به یک منظومه قرآنی، چه در اَشکال محتوایی و چه در فرم و قالب هیأت، همان نقطه مطلوبی است که می‌تواند یک جمع مذهبی را در حوزه کلام خدا به مقصود برساند.

assignment_turned_in

هیأت، هنر و رسانه

خلاقیت‌های هنری و رسانه‌ای در هیأت

طراحی خلاقانه دکور، تولید تیزرهای تصویری و صوتی، تولیدات چندرسانه‌ای، اعلانات، بنرها، تبلیغات گرافیکی هیأت، شعار و... هریک از ادوات و محصولات دیگری که جنبه هنری داشته باشد در رشته «هیأت، هنر و رسانه» مورد توجه است.
توجه به مهارت‌های هنری، هنری بودن هیأت به منزله داشتن پیوست برای قالب و محتوای هیأت، نقطه توجه اصلی داوران است و یاد دادن نحوه ارتباط‌گیری با رسانه‌‌های جمعی هم از موادی است که در این رشته بررسی می‌شود.
هیأتی موفق است که بتواند علاوه بر طراحی‌های بدیع، نوآور و خلاق در زمینه‌های هنری، فعالیت‌های رسانه‌ای را در بین اعضایش نهادینه کرده باشد.

assignment_turned_in

هیأت و امداد اجتماعی

حساس به آنچه پیرامونش می‌گذرد

امداد اجتماعی به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که استمرار دارد، بر مبنای مساعدت به عامه مردم طراحی شده‌ است و می‌تواند هیأت را مثل یک نهاد اجتماعی در زمینه‌های گوناگون اثرگذار کنند. چرا که هیأتی امروز، کامل، دقیق و جامع‌الاطراف است که: اولاً کانون امداد و کمک به نیازمندان، مستضعفان و آسیب‌دیدگان اجتماعی باشد و ثانیاً رنج و زحمت فعالیت در بحران‌ها و امداد اجتماعی را به دوش بکشد.
چنین هیأتی در برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی، محرومیت‌زدایی، ایجاد صندوق‌های خیریه، اشتغال‌زایی برای خانواده‌های نیازمند و مواردی از این دست می‌کوشد و با این مزیت‌ها می‌تواند در بررسی‌های داوری موفق باشد.

assignment_turned_in

هیأت، ساختار و تشکیلات

ساختمان یک هیأت

ساختار و استخوان‌بندی یک هیأت، همان روابط اعضاء و تعهدات و وظایف متقابلشان با یکدیگر است که اگر همین ساختار با هنجارها و ارزش‌های خاصی همراه شود و اعضاء جدیدی بر اساس الگوهای تربیتی معرفی کند، تشکیلات شکل گرفته است.
ساختار و کارآمدی هیأت، اخلاق و منش حاکم بر ساختار و تصویر آن تشکیلات و به عبارتی نام و عنوانی که یک هیأت به واسطه تشکیلات برای خود ایجاد کرده است، مورد توجه داوران خواهد بود.نظم و انضباط تیمی، تقسیم حرفه‌ای وظایف بر مبنای امکانات موجود و رهبری و مدیریت هوشمندانه تشکیلات هر هیأت می‌تواند مبنای انتخاب بهترین‌ها باشد.

assignment_turned_in

هیأت و نوجوان

هیأتی با برنامه‌ریزی تخصصی برای نوجوانان

بعضی هیأت‌های بزرگ، شکاف نسلی و تفاوت‌های تربیتی بین بزرگسالان و نوجوانان را کشف کرده و در کنار کارهای اصلی و جاری هیأت، جلساتی هم برای نسل جدید راه انداخته‌اند که همین، مورد توجه داوران این رشته است.
بعضی هیأت‌های تخصصی هم هستند که روی مخاطب نوجوان تمرکز کرده‌اند و حتی گاهی، برگزارکنندگان و شکل‌دهندگان هیأت، خود آن‌ها هستند. این هم بسیار مهم است.