نهاد هیأت

مهـرواره برگزیـدگان سـال هیــأت و تشـکلهای دیـنی جمهوری اسلامی ایران

نهاد هیأت

سال گذشته، مهرواره یک «بخش هیأت» داشت و همه فعالیت‌ها در آن جا گرفته بود و سال دوم با توسعه این بخش، «نهاد هیأت» مستقل از حامیان و ارکان هیأت، محوربندی شده و سه محور اصلی، ویژه و جنبی خواهد داشت.

محور اصلی

این محور شامل رشته های هیأت و خانواده، هیأت و نوجوان، هیأت و امداد اجتماعی، هیأت و اقتصاد، هیأت هنر و رسانه، هیأت و شهدا و هیأت و شادی می باشد

assignment_turned_in

هیأت و خانواده

هیأت، فقط جای سوگواری و عزاداری نیست و اصلاً «مهرواره هوای نو» برای همین تشکیل شده که کارهایی از این دست را ضریب بدهد.
از مهم‌ترین‌ این کارها، تلاش‌ های هیأت برای تشکیل نهاد خانواده ( فعالیت در مسائل پیش از ازدواج و هنگام ازدواج) تحکیم بنیان خانواده (مثل حل انواع مسائل زن و شوهری و مسائلی مثل تربیت فرزند) و تعالی خانواده (مثل ارائه سبک زندگی دینی و کنشگری خانواده در مسائل هیأت) را شامل می‌شود. کار کمی هم نیست.یکی از مهم‌ترین‌هایش، تلاش‌های هیأت برای تشکیل نهاد خانواده است که فعالیت در مسائل پیش از ازدواج و هنگام ازدواج، تحکیم بنیان خانواده (مثل حل انواع مسائل زن و شوهری و مسائلی مثل تربیت فرزند) و تعالی خانواده (مثل ارائه سبک زندگی دینی و کنشگری خانواده در مسائل هیأت) را شامل می‌شود. کار کمی هم نیست.
assignment_turned_in

هیأت و نوجوان

توجه جدی به مخاطب نورس و برنامه‌ریزی خوب برای گروه سنی نوجوان از اولویت‌های راهبردی و اساسی هیأت‌هایی است که برای آینده هیأت اهمیت قائل‌اند. آن‌ها نقشه راه دارند و می‌دانند چند سال دیگر قرار است چه کارهایی بکنند. این نگاه، آن‌قدر اهمیت دارد که رشته مستقلی در «هوای نو» برایش تأسیس شده است.
assignment_turned_in

هیأت و امداد اجتماعی

هروقت سیلی در مملکت جاری شده یا زلزله‌ای، مردم ایران را خانه‌خراب کرده است، هیأتی‌ها اولین گروه‌هایی بوده‌اند که خودشان را به صحنه تلخ واقعه رسانده و آستین بالا زده‌اند. فقط این نیست. بروبچه‌های هیأت، وقتی پای محرومیت و گرفتاری‌های اقتصادی خانواده‌ها هم وسط می‌آید، همان‌جا هستند. پس رسیدگی به مشکلات مستضعفان و مقابله هوشمند با آسیب‌های اجتماعی محدوده استقرار هیأت و همچنین حضور بهنگام در امدادرسانی حوادث طبیعی و غیر‌مترقبه، دو محور این رشته هستند.
assignment_turned_in

هیأت و اقتصاد

خودکفایی هیأت‌ها از گذشته‌های دور مورد توجه خادمان هیأت بوده و یکی از ویژگی‌های اختصاصی تشکیلات هیأت به حساب می‌آید. تجربه هیأت‌ها در این زمینه و ابتکارات و اقدامات دیگر آن‌ها در حوزه اقتصاد در رشته هیأت و‌ اقتصاد مورد توجه قرار می‌گیرد.
assignment_turned_in

هیأت، هنر و رسانه

نگاه هنرمندانه در برپایی و اداره هیأت، فضاسازی هیأت، نحوه آماده‌سازی جایگاه (دکور) و... همچنین همه آثار رسانه‌ای تولیدی و ارسال شده که کارکردهای چهارگانه آموزشی، ارشادی یا راهنمایی، اطلاع‌رسانی و شادی و نشاط‌آفرینی را داشته باشند، این‌جا کنار هم ارزیابی می‌شوند.
assignment_turned_in

هیأت و شهدا

فرهنگ ایثار و شهادت، روح حاکم بر مجالس حسینی و عاشورایی است. حفظ این سرمایه معنوی و بزرگداشت آن از مهم‌ترین ویژگی‌های هیأت مطلوب است. در رشته هیأت و شهدا، فعالیت‌ها و برنامه‌ها با موضوع «شهادت و شهیدان» مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
assignment_turned_in

هیأت و شادی

شادی، یک مفهوم عمومی است که نه می‌شود آن را اندازه گرفت و نه توصیفش کرد. در رشته «هیأت و شادی» به بررسی مجموعه اقدامات و فعالیت‌هایی خواهیم پرداخت که هم با اراده و برنامه‌ریزی ارکان هیأت انجام شده و قابل سنجش و اندازه‌گیری است. از تبلیغات و اطلاع‌رسانی و فضاسازی هیأت گرفته تا برنامه ویژه هیأت در مراسمات شادی اهل‌بیت، تا تدارک اتفاقات شاد در مجلس تا حتی نوع پذیرایی متفاوت یک هیأت.

محور ویژه

این محور شامل رشته های هیأت و معنویت و اخلاق، هیأت و جهانی‌اندیشی و ساختار و تشکیلات هیأت می باشد.

assignment_turned_in

هیأت و معنویت و اخلاق

معنویت و اخلاق، جهت‌دهنده همه حرکت‌ها و فعالیت‌های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است. هیأتی مطلوب است که از برترین الگوی اخلاق و معنویت یعنی وجود سید و سالار شهیدان الگو بگیرد و با برنامه‌ریزی عالمانه بکوشد که ارزش‌های معنوی و فضایل اخلاقی را در محیط هیأت و جامعه ترویج کند. همین‌ها برای برگزیده شدن در این بخش، کافی است و نیاز به تلاش دیگری نیست!
assignment_turned_in

هیأت و جهانی‌اندیشی

مستضعفین عالم با الهام از خیزش مردم ایران و استفاده از شعارهای آن، کارزار مقاومت جهانی راه انداخته‌اند. هیأت‌های حسینی که تلاش می‌کنند به دغدغه‌های جهانی بپردازند و همواره اندیشه جهانی را در برنامه‌ها لحاظ می‌کنند، مخاطب را به این نگاه توجه می‌دهند. دغدغه بین‌المللی داشتن و استفاده از عناصر جهانی در این رشته مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.
assignment_turned_in

ساختار و تشکیلات هیأت

بررسی ساختار تشکیلاتی هیأت، اسناد راهبردی هیأت‌ها، توانایی هیأت در کسب سرمایه اجتماعی و اعتباریابی نمانام (برندینگ) و... همه و همه در رشته ساختار و تشکیلات بررسی می‌شود.

محور جنبی

این محور شامل رشته های هیأت و ورزش و هیأت و جهاد علمی می باشد.

assignment_turned_in

هیأت و ورزش

میدان ورزش، میدان پرورش انسان‌های بااراده و قدرتمند است. اگر هیأت را یک نهاد اجتماعی بدانیم، آن‌وقت همین هیأت نسبت به موضوع ورزش احساس تکلیف می‌کند و برای آن برنامه دارد. در رشته هیأت و ورزش، طرح‌ها و تجربیات هیأت‌ها در حوزه ورزش همگانی و قهرمانی، ارزیابی می‌شود.
assignment_turned_in

هیأت و جهاد علمی

اگر فعالیت‌های هیأت در این زمینه‌ها باشد، در بخش «هیأت و جهاد علمی» بررسی می‌شوند:
1. مخاطبان را در زمینه‌های علمی ـ آموزشی و درسی یاری داده باشند.
۲. شرکت‌های دانش‌بنیان با نگاه تولید علم و بهره‌وری اقتصادی راه انداخته باشند.
3. برای حل مسائل اجتماعی، فرهنگی و... مبتنی بر متدها و روش‌های دقیق علمی تلاش کرده باشند.
۴. در فعالیت‌های علمی مدارس و دانشگاه‌ها تلاش و حضور موثر داشته باشند.
۵. اگر ارکان هیأت در رقابت‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی رتبه آورده و موفقیتی حاصل شده باشد.