ستایشگران اهل بیت علیهم السلام

مهـرواره برگزیـدگان سـال هیــأت و تشـکلهای دیـنی جمهوری اسلامی ایران

ستایشگران اهل بیت علیهم السلام

حوزه ستایشگران اهل بیت(علیهم السلام) و مداحان عرصه تخصصی و گسترده ای است که قدمتی به‌اندازه خود هیأت‌ها و تشکل‌ها دارد. ستایشگری اعم از شاعری، نغمه سرایی و یا مداحی پیشانی و محل نمود بسیاری از هیأت‌ها است و این نغمه‌ها و مدح‌ها هستند که در گذر تاریخ همچنان در اذهان می‌مانند و بر هر کوی و برزنی سالیان سال گوش می‌نوازد.
مهرواره هوای نو در اولین دوره خود در بخش ستایشگران اهل بیت(علیهم السلام) دو محور را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد داد.

محور اصلی

در این محور که امسال فقط در رشته مدیحه خوانی برگزار می گردد، مدح‌های خوانده شده توسط مادحین گرامی، به طور تخصصی توسط جمعی از بزرگان و اساتید این عرصه، بررسی و برگزیدگان آن طبق شاخصه‌های علمی و تخصصی، انتخاب خواهند شد.

محور ویژه

این محور در رشته های زیر برگزار می شود: تقدیر از نغمه سرایان برتر، تقدیر از اقدامات شاخص، نسل حسینی و شهید حاج قاسم سلیمانی
بخشی از ستایشگران اهل‌بیت(علیهم السلام) نغمه سرایان هستند. نغمه سرایان یعنی کسانی که سبک‌های مختلف را در مداحی می‌سازند و در سالیان گذشته علی‌رغم اثرگذاری شایسته آنها در جلسات هیأت‌ها کمتر در محافل فرهنگی موردتوجه قرار گرفته اند؛ به همین دلیل در مهرواره هوای نو از چند نغمه سرای نیم قرن اخیر، تقدیر خواهد شد.

assignment_late

محدودیت سن در محور اصلی

محور اصلی مختص برادران 20 تا 35 سال است.
assignment_late

شاخصه های مدیحه خوانی

1 - انتخاب شعر (محتوای متناسب با عقاید، ساختار قوی ادبی، محتوای متناسب با عقائد و تاریخ اسلامی)
2 - توانمندی صدا (قدرت، ظرافت، کیفیت)
3 - اجرا ( تسلط در اجرا، شروع اوج و فرود مناسب، اداره جلسه)
4 - آداب و شئون (آراستگی ظاهر، رعایت آداب مجلس)
assignment_late

قالب آثار ارسالی

فایل تصویری 5 الی 7 دقیقه ای از مدیحه خوانی به مناسبت ولادت اهل بیت علیهم السلام و یا اعیاد اسلامی که ترجیحا در هیأت اجرا شده باشد. /سرود، کف زنی و دکلمه در این بخش پذیرفته نمی شود/
assignment_late

طریقه ارسال آثار

علاقمندان به شرکت در این بخش مهرواره می توانند آثار خود را با توجه به موارد فوق پس از ثبت نام ارسال نمایند.
همچنین مداحان گرامی جهت پاسخگویی به سوالاتشان می توانند به کانون مداحان استان خود مراجعه کنند و با عضویت در شبکه های اجتماعی مهرواره از اخبار و رویدادهای مهرواره مطلع گردند.
assignment_late

عدم محدودیت سنی در محور ویژه

در محور ویژه محدودیت سنی وجود نخواهد داشت و ستایشگران محترم میتوانند در رشته های مختلف مداحی برای این محور فیلم ها و آثار خود را ارسال نمایند.